Trocha filozofie na vždy aktuálnu tému

Hovorí sa o nej v dobrom aj zlom. Píšu sa o nej básne, spievajú piesne a točia filmy. Niekto hovorí, že je nádherná, iný zakúsil jej krutosť…a poznáte ju aj vy. Nie, teraz nemám na mysli nejakú verejne známu lámačku sŕdc z triedy XY, ale úplne obyčajnú lásku.

Blíži sa leto a tínedžerské časopisy začínajú s článkami Ako zbaliť letnú lásku len za sedem dní. Ja som však zvolila iný – teoretickejší uhol pohľadu a po krátkom výskume vám ponúkam niekoľko odborných aj menej odborných definícii lásky.

Wikipédia tvrdí, že láska je silný emocionálny pocit náklonnosti k určitej osobe (najčastejšie opačného pohlavia) založený na telesnej, duševnej a/alebo duchovnej príťažlivosti. Definícia rovnako odborná ako zdroj, z ktorého pochádza. Inak to nie je ani s googlom, ktorý uvádza, že láska je silný, kladný emocionálny vzťah k inej osobe, veci, idei alebo k sebe samému, čo znie omnoho presnejšie.

Veľmi dobre charakterizoval lásku jeden lekár, keď napísal, že o nej môžeme hovoriť vtedy, ak dvaja jednotlivci pociťujú, že ich spolupatričnosť je silná, ak ako dvojica znamenajú viac než osamote. Myslím, že je to výstižná definícia, odborná, ale zrozumiteľná (len pre zaujímavosť – ten lekár bol urológ).

Nasledujúce definície sú už neodborné. Prvá tvrdí, že láska je jediná choroba, kedy pacient prichádza dobrovoľne o zrak a mozog prepne na úsporný režim. Anonymný autor síce lásku charakterizoval originálne, ale snáď súhlasíte, že vystihnúť sa ju úplne nepodarilo. Ďalšia charakteristika je vlastne jednoduchá matematická rovnica v znení život – láska = 0. Krátke a veľmi výstižné, tuším budem na hodinách matematiky usilovne uvažovať nad jej úpravami. Dosadzovaním sa dá dopracovať k rôznym výsledkom…

Nasledujúci citát je z jednej sci-fi. Znie: „Láska? Nič než chémia.” a podobný pesimistický názor zdieľa množstvo iných autorov. Alebo sú názvy kníh ako Láska je chyba v programe a Láska je len slovo iba módnym trendom? Jedna z vlastností lásky je vtipne charakterizovaná výrokom jedného spisovateľa: „Láska je tak málo nebezpečná ako lyžica kyseliny sírovej na lačný žalúdok.” Chemicky nadané osoby pravdepodobne začali uvažovať, čo sa asi stane (hanbite sa), zvyšok usilovne prikyvuje, že je to pravda… Také malé prianie o láske vyslovil aj autor Rómea a Júlie, ktorý povedal: „Choroba je nákazlivá. Kiežby bola aj láska.”

To bol zlomok z definícii lásky. Niekoľko ich nájdete aj v Biblii, jednu vytvorili aj marxisti-leninisti a ak chcete, vytvorte si svoju vlastnú definíciu lásky. Ak sa momentálne iba zmárate pochybnosťami o tom, či ste skutočne zaľúbení, posledný výrok od Woodyho Allena: „Bola to láska, pretože mi bolo zle.”

Je tu leto, čas voľna a tuším nutnosť stretávať na každom kroku zaľúbené páriky (žeby Shakespearova vysnená epidémia lásky?). Prajem vám krásne prázdniny či ste už zaľúbení šťastne, nešťastne, platonicky alebo vôbec. Nech horíme láskou k tajomnej neznámej, tomu fešákovi z éčky, slovenskému d´n´b, počítačovým hrám, Terrymu Pratchettovi, hlasu moderátora v rádiu alebo k sebe samému, jedno je isté – láska skutočne existuje.

 

(školský prejav, druhý ročník SŠ)

Advertisements

~ by eskarine on 30/12/2010.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: